Co to jest domena?

Domena (właściwie nazwa domenowa) jest symbolicznym ciągiem znaków, reprezentującym adres komputera w Internecie. Wszystkie komputery w Sieci posiadają własny adres numeryczny, składający się z czterech kolumn cyfr oddzielonych kropkami (np.62.181.3.65). Ponieważ trudno zapamiętać adres numeryczny, wprowadzono system domen.

Co to jest serwer DNS?

DNS, czyli Domain Name Server, to specjalny komputer, który odpowiada za tłumaczenie nazw domenowych (np. rubikon.pl) na adresy IP (np. 62.181.3.25) poszczególnych komputerów w Internecie. Do zarejestrowania domeny wykorzystuje się dwa serwery DNS: Primary (podstawowy) oraz Secondary (zapasowy). W przypadku awarii pierwszego serwera jego funkcję przejmuje drugi – takie rozwiązanie zwiększa niezawodność systemu.

Co to jest nameserver?

Nameserver – czyli serwer nazw – to inna nazwa dla serwera DNS, który odpowiada za tłumaczenie nazw domen na adresy komputerów w Internecie.

Jaką nazwę domeny wybrać?

Nazwa domenowa powinna być krótka i kojarząca się z nazwą firmy lub nazwą oferowanych produktów. W ten sposób Internauci łatwo zapamiętają nazwę i będą wracać na firmowe strony, oraz szybko znajdą produkt lub usługę, której poszukują. Popularne domeny to: www.nazwafirmy.pl, www.nazwafirmy.com.pl, www.produkt.pl, www.hasloreklamowe.pl itp.

Z jakich znaków może składać się nazwa domeny?

Nazwa domeny może składać się wyłącznie z liter alfabetu łacińskiego (bez liter narodowych, np. ą) oraz znaku "-" (minus). Znak "-" nie może występować na początku ani na końcu rejestrowanej domeny. Łącznie nazwa domeny może mieć do 63 znaków, nie polecamy jednak tak długich domen, ponieważ są trudne do zapamiętania.

Czy można zmienić nazwę domeny?

Nie można zmienić nazwy już zarejestrowanej domeny. Należy wyrejestrować istniejącą domenę i zarejestrować kolejną.

Jaka jest różnica między domeną .pl a .com.pl?

Domena .com.pl (część .com) wskazuje na komercyjny charakter prowadzonej działalności, z kolei domena .pl jest bardziej prestiżowa. Zapobiegliwe firmy rejestrują obydwie domeny, blokując w ten sposób konkurencję.

Słowa kluczowe: